ČMÁRYBLOK| Inktober a další měsíční výzvy

Včera v 10:12 | Klára |  Projekty, kterými zabíjím svůj čas
Mermay, Inktober, Huevember....nic vám to neříká? Zasvětím vás ;)Sledujete-li komunitu čmáralů, samozvaných umělců či tvořílků na volné noze, patrně jste (minimálně na Instagramu) zaznamenali minulý měsíc patvar zvaný Inktober. Hledáte-li český ekvivalent, pátráte marně. Možná by se hodil Inkoustový říjen, což je moc dlouhé, Inříjen zase zavádějící. Nejtrefnější mi přijde Říjkoust (napadá-li vás zvučnější varianta, budu ráda, jestli se podělíte v komentářích).
Každopádně - jak vám měl anglický název či můj český "překlad" napovědět, jednalo se o říjnovou kreslící výzvu, kde jste využívali klasický (či nějak barevný) inkoust, vytvářeli jste denně umělecký díla na zadané téma a pochlubili jste se jimi na sociálních sítích. Proč to ti lidé dělali? Prý aby si zlepšili techniku při črtání redisperem, zvykli si na nové "médium" čili výtvarnou pomůcku nebo aby se donutili k dennodennímu rozvíjení svého výtvarného talentu. Důvody byly různé, každopádně sociální sítě toho byly plné.
Co letí teď? Huevember… Zde se ani o "překlad" pokoušet nebudu, neboť ani anglický název nezní moc vábně (osobně mi to připomíná hučícího ducha, který patrně straší v listopadu po hřbitovech, ale to je věc druhá). Cíl? Stejný. Tentokrát nejde o výtvarnou pomůcku, ale o různé odstíny barev…teoreticky vytvoříte takovou listopadovou duhu.
Docela se bojím hledat, co přijde na prosinec.
Řekla jsem si, že tomu ale pro jednou dám šanci, a i přes svou nechuť týkající se některých témat, jsem se se snahou o otevřenou mysl pustila právě do Říjkoustu.

Den první pro mě byl strašnou otravou… téma takové nijaké, první pokus nedopadl nijak slavně.
Do druhého dne jsem si to však nechala projít hlavou, trochu popřemýšlela a začala od znova. Jak se říká - znovu a lépe. A tak vznikla Slečna Mochomůrka.Závěrem… z jednatřiceti dnů jsem se dostala do poloviny. Témata byla různorodá, ale kolikrát těžko zrealizovatelná. Inkoust došel poměrně brzo a během té doby jsem se našla ve vodovkách. Takže to bylo nakonec barevnější, než jsem si původně představila.
Šla bych do toho znovu? Asi ne. Témata mi přišla příliš svazující a taková… nijaká. Ano, viděla jsem spoustu kreativních bytostí vytvořit neuvěřitelná díla, takže vím, že se s tím dalo pracovat i jinak. Ale mě nápady scházely. Obzvlášť v druhé polovině měsíce, kde už nebylo tolik času a ta témata byla čím dál horší - jednoduše řečeno ztrácela jsem inspiraci ale i chuť, podrobovat se pravidlům této výzvy. Inkoustu ubývalo, barev příbývalo (nejen vodovky, ale i akverlky a pastelky :D) a já odpočítávala dny, kdy to skončí. A o tom to nemá být. A tak jsem přestala.
Na této stránce už se žádný pokus o Říjnkoust nekonal...nakreslila jsem prostě svůj momentální stav

Příště vím, že je to o přístupu. Jaké si to uděláš, takové to máš… platí to u všeho, i u Říjkoustu. Příště to chce plán, nápad a pojmout to, co nejvíc svojsky, jak to jde. Nebýt jen otrokem těch pár pravidel, které autor nastolil.
Ale abych v tom neviděla jen to negativní - pro ty, kteří nevědí, co kreslit, schází jim inspirace, nebo se nudí, měsíční výzvy jsou ideální příležitostí, jak se donutit začít znovu kreslit nebo se raz za čas v něm procvičit.
Navíc sem tam jsou i obrázky, na které jsem obzvlášť hrdá. Jsem ráda, když se mi podaří zakomponovat to, co se děje, nebo to, co mě aktuálně zajímá i do tématu, které mi jinak blízké není. A proto tento článek zakončím jedním ze svých favoritů.

Zdánlivě nedokončený obrázek, ale pro mě jedna z nejzajímavějších skic, na kterou se nemůžu nesmát. Nemám ráda Halloween. Nemám ráda Titanic. Obě mi připomínají jistý způsob tragické události - tak proč je nespojit? Mám pocit, že Leonardo DiCaprio nebyl nikdy atraktivnější :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama